Pokud Vaše dítě v takových botách chodí:

 
 
 
Úvod > O boty > Pokud Vaše dítě v takových botách chodí:
 
Aby dětské nožičky zdravě rostly...

Proč jsou dobré boty s měkkou podrážkou?

98% dětí se narodí se zdravýma nohama, ale 60% dospělých má nějakou deformaci nohou. Tyto deformace se vytváří již v dětství a jejich příčinou jsou nevhodné boty.
Téměř každý odborník souhlasí s tím, že nejzdravější je chůze na boso, což není vůbec překvapující, vždyť lidstvo chodilo velmi dlouho na boso ( a na hodně místech ještě dodnes tak chodí )a k tomu se přizpůsobily naše kosti, klouby a šlachy.
Kožené dětské boty s měkkou podrážkou mají nejblíže k chůzi na boso. V těchto botách se dítě naučí chodit tak, že používá prsty na noze a svaly chodidla, což v botách s pevnou podrážkou nedokáže. Toto velmi přispívá k vývoji rovnováhy a koordinačních schopností a posiluje klouby, svaly a šlachy nohy. Takové boty nestlačují nohu, měkká kůže dovolí malé nožičce růst a nechává jí dostatečný prostor, aby se přirozeně vyvíjela.
Reflexní zóny chodidla – na rozdíl od bot s pevnou podrážkou – jsou v průběhu chůze stimulované, což má velmi pozitivní účinky na celé tělo.
Nošením dětských bot s měkkou podrážkou se tedy dá předcházet několika ortopedickým onemocněním v dospělosti a rozvíjí se koordinace pohybu dětí!

Mám takové informace, že nejvhodnější pro děti je kotníčková obuv. Není to tak?

U obuvi s pevnou podrážkou je stále ještě lepší, když boty pevně drží kotníky. V botách s měkkou podrážkou se však každá část nožičky zúčastňuje chůze a tím pádem nepotřebuje – dokonce je vysloveně škodlivé – když obepíná kotníky. Právě toto je podstatou koncepce: nohy budou zdravé tehdy, když se posílí. 

Je to podloženo i odbornou literaturou?

Samozřejmě! V Americe, Západní Evropě i v Austrálii je už v širokém okruhu rozšířené nošení bot pro děti s měkkou podrážkou, značná část lékařů a odborníků šíří tuto koncepci.

Mají tyto boty protiskluzovou podrážku?

Ano! Podrážka ze silné, broušené kůže má vynikající protiskluzové vlastnosti, což je v případě neustále se pohybujícího dítěte velmi důležitý aspekt.

Jsou tyto boty vzdušné?

Ano! Měkká kůže výborně dýchá, tím pádem se dětská nožička nepotí, nehrozí ji plísňové onemocnění.

Jak dlouho se dají nosit boty s měkkou podrážkou?

Dají se nosit déle než boty s pevnou podrážkou, protože velikost bot s měkkou podrážkou odpovídá dvěma velikostem klasických bot. V případě bot s měkkou podrážkou není velkým problémem, když jsou při nákupu o něco větší.

Boty jsou vhodné jako vycházková  i jako domácí obuv, nebo jako přezůvky do školky nebo jeslí.
Jsou určené do suchého prostředí.
Jsou ideální jako první boty ke zvládnutí prvních krůčků!

 
 
Doporučení dětského ortopeda

V období prvních kroků je velice důležité, abychom dítěti obuli pouze takové boty, které mají nejblíže k chození naboso. V tomto období se posiluje svalstvo na chodidlech a kolem kotníku. Svaly na zadních lýtkách pracují výlučně ve stoje na špičkách. V botách s tvrdou podrážkou to dítě nedokáže. Klenby chodidla se vytvoří výhradně následkem svalové aktivity. Během chození naboso se dostává výrazně do popředí koordinační funkce chodidel. Po kamíncích, na trávníku, v písku nutí nerovnosti terénu, aby svaly chodidla pracovaly.

V interiérech je třeba se přizpůsobit vnitřní teplotě a případné kluzké podlaze, v exteriéru nebezpečným, ostrým povrchům. Proto jsme nuceni obout dítěti něco na nohy. Různé protiskluzové ponožky jsou velmi dobré, ale ne vždy splňují požadavky prostředí.

Boty Liliputi s měkkou podrážkou, jako alternativa chození naboso, zajišťují správnou funkci svalů a pozdější vývoj zdravé klenby.

Charakteristika bot Liliputi
  • měkká podrážka, která je do každé strany maximálně ohebná
  • vnější strana podrážky je protiskluzová kůže, vnitřní strana měkoučký kůže
  • přední část kolem prstů chodidel je kulatá, má dostatečnou šířku, je velmi měkká
  • do žádné strany nejsou fixovány
  • pomocí gumičky kolem kotníku se dají snadno obout, netlačí a přizpůsobí se dětským nožičkám
Hodnocení a odborný názor

„Boty s měkkou podrážkou Liliputi v plné míře umožňují, aby se dítě pohybovalo, jako kdyby chodilo naboso. Nebrání chodidlům v pohybu, dítě cítí nerovnosti terénu, snadno v nich udrží rovnováhu, což je později důležité z hlediska vývoje. Je zajištěno, aby se klenby vyvinuly správně důsledkem svalové aktivity. Boty slouží i jako prevence proti deformacím nohou, které mohou způsobit tvrdší boty v období prvních krůčků.“

Dr. Zsuzsanna Lengyel
primářka dětského ortopedického oddělení

 
 

Pokud Vaše dítě v takových botách chodí:

- používá své prsty a svaly chodidla, přirozeně je posiluje - v botách s pevnou podrážkou to není možné

- vyvíjí se jeho rovnováha a koordinační schopnosti

- posilují se klouby, svaly a šlachy jeho nožičky

- reflexní zóny chodidla jsou během chůze stimulovány, což má velmi pozitivní účinky na celé tělo

- boty neotlačují nohu, měkká kůže dovolí malé nožičce růst a nechává jí dostatečný prostor, aby se přirozeně vyvíjela

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze