V čem nosit své dítě?

 
 
 
Úvod > O nosítkach > V čem nosit své dítě?
 

V čem nosit své dítě?

Pro nejmenší miminka doporučujeme elastický šátek. Rodiče, kteří se na tuto otázku dívají z praktického hlediska, vybírají většinou ergonomický nosič. Přechod mezi těmito dvěma nosiči je podle mnohých Mei-tai.

Záleží to v první řadě na tom, co Vám nejvíce vyhovuje, co se k Vaší osobnosti nejvíce hodí.

Jsou tací, kteří upřednostňují šátek, který je asi nejstarším a nejuniverzálnějším prostředkem na nošení. Variace různých způsobů uvázání jsou téměř nekonečné, každý si dokáže najít to nejpohodlnější řešení. Pro jiné znamená naopak hodně starostí, že šátek je třeba vždy nově uvázat, nastudování různých způsobů vázání se jim zdá být dlouhým a komplikovaným procesem.

Pokud patříte mezi lidi, kteří mají přece jen sklon k tradičnímu způsobu nošení, ale chtěli byste jej vázat jednodušeji a máte rádi, pokud Vás nosič i „obléká“, tak Vám doporučujeme Mei-tai.

Pokud však upřednostňujete v první řadě praktická hlediska nošení a hledáte moderní, ergonomické řešení, tak je tu pro Vás ergonomický nosič.

Je třeba brát samozřejmě ohled i na věk dítěte...

kdy jaké nosítko použít

Elastický šátek

Pro novorozence je jednoznačně nejpohodlnější elastický šátek. Miminko si během 9 měsíců zvyklo na polohu v bříšku své matky a nejblíže k tomuto pocitu má elastický šátek. Měkce ale bezpečně ho obepíná, váha je rozložena všude rovnoměrně. Do uvázaného šátku je velmi jednoduché vložit miminko, protože elastická látka se dokonale přizpůsobí jeho tělíčku. Právě proto je však časem stále obtížnější nosit v elastickém šátku dítě s větší váhou, neboť výhody této látky se při 8-10 kilech stávají nevýhodami a nošení v něm už nebude tak pohodlné jako na začátku. Čili tento druh šátku je ideální do 6-8 měsíců dítěte.

Lili-tai

Lili-tai se sice může používat pomocí speciální techniky vázání už i pro novorozence, ale v prvních týdnech ještě není ideálním nosičem. Novorozenec se do něj nedá tak pevně uvázat jako do šátku, v tomto věku ho doporučujeme pouze maminkám s velkými zkušenostmi.

Podle našich zkušeností je tento nosič ideální už několik týždů po narození dítěte, v závislosti od jeho velikosti. Praktické zkušenosti ukazují, že maximálně pohodlně se v něm nosí do cca. 15 kg.

Nosítko Lili-tai se vyrábí z látky pevné šátky Liliputi, která je tkaná diamantovou vazbou. Dokonale obepíná tělo dítěte v každém bodě. Má plynule nastavitelnou šířku a výšku, proto roste spolu s dítětem. Dá se v něm nosit vpředu i na zádech. Pohodlné nošení pro rodiče zajišťuje měkce polstrovaný bederní pás a široké ramenní popruhy. Jeho vázání se dá snadno a rychle naučit.

Ergonomické nosítko

Ergonomické nosítko má tzv. novorozeneckou vložku, proto je vhodný už od prvních týdnů. Od cca. 6 měsíců, když už dítě bezpečně sedí, je v něm možné nosit i na zádech. V tomto nosiči - díky jeho speciálnímu tvarování - dítě prakticky sedí. Na začátku je pohodlnější v něm nosit vpředu, ale může se používat i na nošení na boku. Větší děti je praktické nosit na zádech, ale je to samozřejmě zcela individuální, komu co víc vyhovuje a neexistuje v tomto ohledu žádné pravidlo.

V ergonomickém nosiči lze dítě nosit prakticky s neomezenou horní hranicí věku či hmotnosti, díky nastavitelným popruhům jde o nosič, který lze využívat dlouhá léta.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze