O nosítkach

 
 
 
Úvod > O nosítkach
 

Proč nosit své dítě?

Protože nošené děti méně pláčou, jsou vyrovnanější, zdravější, méně se trápí s kolikami, spíše se osamostatní, lépe spí, více se naučí... A jsou prostě více šťastné! Stejně tak, jako Vy...

Takže proč nosit své dítě?

  • Protože je to jeden z největších darů, který jen můžete svému děťátku dát v prvních měsících a letech jeho života a který bude mít dlouhodobé pozitivní důsledky na jeho psychiku.
  • Protože se mezi Vámi vybuduje ničím nenahraditelný vztah a vzájemná důvěra.
  • Protože je to nejdokonalejší způsob k tomu, aby se požadavky a úkoly nosící osoby a miminka dostaly do úplné harmonie.
  • Protože je už i psychology dokázáno to, co my mámy již po staletí v hloubi své duše cítíme - že dětičky v bezpečném objetí své matky mají mnohem větší duševní rovnováhu a jejich emocionální vývoj je harmonický.
  • Protože nošením v šátku nebo ergonomickém nosiči se podporuje správný anatomický vývin kloubků Vašeho dítěte.
  • A v neposlední řadě - protože takto je to nejlepší pro dítě! ... I pro maminku a tatínka! :-)

Stačí se jen zamyslet!
Stane se malý zázrak a na 9 měsíců se do Vašeho bříška nastěhuje malilinké miminko. Během těch 9 měsíců přesně ví a cítí, co se s Vámi a Vaším okolím děje! Cítí, když jste zrovna veselá, ale stejně ví i o tom, když Vás něco bolí. Každým dnem roste, dokud nakonec „vyroste“ to své nejdokonalejší místo a narodí se. Podle mnoha odborníků je porod největším traumatem pro člověka a okolnosti, jak je „přivítán na svět“, jsou velmi rozhodující v tom, jak dokáže toto trauma zpracovat.

Pokud po narození...
miminko nedostane onu fyzickou a psychickou péči, která je dána blízkostí maminky nebo blízké osoby (tatínek!), zůstane osamělé, pomalu ale jistě se ztratí jeho původní, upřímná víra, se kterou přišlo na svět a která by ho měla provázet po celý jeho život, pokud ho v tom budete podporovat.

Dopřejte svému děťátku to, co přirozeně potřebuje!
Důvěřujte mu, že je jeho potřeba upřímná, a vyslechněte ji!
Pokud pláče, vezměte ho do náruče, pokud chce být s vámi, když vaříte, tak si ho uvažte do šátku nebo nosiče. Je odborníky prokázáno, že nošené děti jsou duševně vyrovnanější, jejich důvěra vůči světu, jakož i odvaha poznávat nové věci je silnější.
Tu podporu a důvěru, kterou jim přes tělesný kontakt poskytnete během prvních let, si uloží a během pozdějších let se jim bude dařit lépe překonávat různé životní situace, které vyžadují tyto silné emocionální základy.

První dva roky...
jsou o tělesném kontaktu našich dětí. Malé miminko má na první pohled pouze tělesné, fyzické potřeby. Je hladové, potřebuje se najíst, je unavené, chce se vyspat. Pokud se toto všechno děje v citovém bezpečí, při tělesném kontaktu s blízkou osobou, bude určitě citově vyrovnané a jeho emocionální vývoj zaručeně zdravý.
Těsný tělesný kontakt se postupně uvolňuje, kolem 2 let se již pohybují samostatně a užívají si samostatnost, ale podle potřeby se ještě občas vracejí do bezpečného objetí svých rodičů.

Ve svých třech letech ...
jsou již dozrálé na samostatné řešení různých situací. Tehdy začíná jejich první samostatná role, z dětiček se stanou školkaři. Jejich smělost, otevřenost a vyrovnanost v tomto věku je značně ovlivněna tím, jaký měli vztah s rodiči v předchozích letech. Pokud bylo rodinné pozadí silné a důvěrné, bude i naše dítě umět navázat upřímné a opravdové přátelství, což je asi jedním z nejdůležitějších lidských činitelů.
Pomalu pustíme ruce svého dítěte a ono se vydá na samostatnou a snad úspěšnou cestu životem.

Pokud jste své dítě nosili podle jeho požadavků, bude i tento postupný proces osamostatnění probíhat hezky, přirozeně a plynule.

Možná si už ani nebudete pamatovat ty první roky, kdy jste nelitovali čas ani energii a nosili jste ho vždy, když si to žádalo. Ale jediná věc navždy z těchto dob zůstane: silný citový vztah, který vznikl z fyzického kontaktu a který se nedá ničím nahradit.
Dar bezpečí a lásky, který svému dítěti dáte pomocí nošení, je z užšího pohledu základem rodinné soudržnosti, a když se na to podíváme ze širšího pohledu, rýsuje se nám možnost vzniku zdravé společnosti citově vyrovnanějších lidí.

Přeji každé mamince, aby si vychutnala krásné a nezapomenutelné chvíle nošení!

 

 

V čem nosit své dítě?

Pro nejmenší miminka doporučujeme elastický šátek. Rodiče, kteří se na tuto otázku dívají z praktického hlediska, vybírají většinou ergonomický nosič. Přechod mezi těmito dvěma nosiči je podle mnohých Mei-tai.

Záleží to v první řadě na tom, co Vám nejvíce vyhovuje, co se k Vaší osobnosti nejvíce hodí.

Jsou tací, kteří upřednostňují šátek, který je asi nejstarším a nejuniverzálnějším prostředkem na nošení. Variace různých způsobů uvázání jsou téměř nekonečné, každý si dokáže najít to nejpohodlnější řešení. Pro jiné znamená naopak hodně starostí, že šátek je třeba vždy nově uvázat, nastudování různých způsobů vázání se jim zdá být dlouhým a komplikovaným procesem.

Pokud patříte mezi lidi, kteří mají přece jen sklon k tradičnímu způsobu nošení, ale chtěli byste jej vázat jednodušeji a máte rádi, pokud Vás nosič i „obléká“, tak Vám doporučujeme Mei-tai.

Pokud však upřednostňujete v první řadě praktická hlediska nošení a hledáte moderní, ergonomické řešení, tak je tu pro Vás ergonomický nosič.

Je třeba brát samozřejmě ohled i na věk dítěte...

kdy jaké nosítko použít

Elastický šátek

Pro novorozence je jednoznačně nejpohodlnější elastický šátek. Miminko si během 9 měsíců zvyklo na polohu v bříšku své matky a nejblíže k tomuto pocitu má elastický šátek. Měkce ale bezpečně ho obepíná, váha je rozložena všude rovnoměrně. Do uvázaného šátku je velmi jednoduché vložit miminko, protože elastická látka se dokonale přizpůsobí jeho tělíčku. Právě proto je však časem stále obtížnější nosit v elastickém šátku dítě s větší váhou, neboť výhody této látky se při 8-10 kilech stávají nevýhodami a nošení v něm už nebude tak pohodlné jako na začátku. Čili tento druh šátku je ideální do 6-8 měsíců dítěte.

Lili-tai

Lili-tai se sice může používat pomocí speciální techniky vázání už i pro novorozence, ale v prvních týdnech ještě není ideálním nosičem. Novorozenec se do něj nedá tak pevně uvázat jako do šátku, v tomto věku ho doporučujeme pouze maminkám s velkými zkušenostmi.

Podle našich zkušeností je tento nosič ideální už několik týždů po narození dítěte, v závislosti od jeho velikosti. Praktické zkušenosti ukazují, že maximálně pohodlně se v něm nosí do cca. 15 kg.

Nosítko Lili-tai se vyrábí z látky pevné šátky Liliputi, která je tkaná diamantovou vazbou. Dokonale obepíná tělo dítěte v každém bodě. Má plynule nastavitelnou šířku a výšku, proto roste spolu s dítětem. Dá se v něm nosit vpředu i na zádech. Pohodlné nošení pro rodiče zajišťuje měkce polstrovaný bederní pás a široké ramenní popruhy. Jeho vázání se dá snadno a rychle naučit.

Ergonomické nosítko

Ergonomické nosítko má tzv. novorozeneckou vložku, proto je vhodný už od prvních týdnů. Od cca. 6 měsíců, když už dítě bezpečně sedí, je v něm možné nosit i na zádech. V tomto nosiči - díky jeho speciálnímu tvarování - dítě prakticky sedí. Na začátku je pohodlnější v něm nosit vpředu, ale může se používat i na nošení na boku. Větší děti je praktické nosit na zádech, ale je to samozřejmě zcela individuální, komu co víc vyhovuje a neexistuje v tomto ohledu žádné pravidlo.

V ergonomickém nosiči lze dítě nosit prakticky s neomezenou horní hranicí věku či hmotnosti, díky nastavitelným popruhům jde o nosič, který lze využívat dlouhá léta.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze